Moda

Tesettür Giyimde Beden Seçimi Nasıl Yapılır?

Bedene göre kıyafet seçimi yapmak büyük ölçüde önem taşır. Her bedene yakışan giysi türü de değişik olabilir. Güzel kıyafet moda olanı giymekten daha çok, yakışanın giyilmesidir. Görünmesi arzu edilmeyen hataların örtündüğü tipler, her daim tercih edilmesi gerekli olan giysi stilleri olmalıdır.

Tesettür Giyimde Beden Seçiminin Önemi

Bu anlamda Bedene yakışan tesettür beden seçimi nasıl yapılmalıdır? Bunun cevabı oldukça kolaydır. Moda olandan daha çok, kişinin güzel bölümlerini ortaya koyacak giysilere yönelmedir.

Kısa boylu ve şişman bir kadının giyeceği giysi hiçbir vakit iri desenli olmaması gerekir. Bacak boyu kısa olan kadınlar için de İspanyol paça pantolonlar önerilmesi doğru olmaz.

Tesettür Giyimde Beden Seçimi

Uzun boylu bir kadına önerilmesi doğru olan uzun giysiler ve bol paça pantolonlar olarak örnek verilebilir. Bol paça pantolon giymek isteyen hanımın da kilolu olmaması önerilir.

Kilolu bir kadın, kesin olarak desenli kıyafet giyecekse, boyuna ince çizgili bir şeyler takmalı ya da küçük desenlere yönelmelidir.

Koyu ve düz renkler de kilolu kadınları, olduğundan daha ince gösterir. Geniş kalça problemi olanlar kadınlar için de, bol ve uzun boydaki tunikler kurtarıcı olabilir. Aşağı doğru genişleyen giysiler, kadınları olduğundan daha ince gösterebilir.

Doğru Beden Seçiminde Püf Noktalar

Kilolu bayanlar için doğru beden seçiminde püf noktalar nelerdir dendiği zaman bu soruyu şurada yazan şekillerde yanıtlamak mümkündür;

  • Bol kesim giysiler
  • Koyu ve düz renkler
  • Küçük parça desenli ürünler
  • Kabarık olmayan giysi modelleri de önerilir.

İnce ve uzun fiziğe sahip olan kadınların, beden seçimi işlerinde pek problemi olmayacaktır. Oldukça ince yapılı olanlar kişiler için de, eteği kloş modeller oldukça iyi duracaktır.

Vücut Hatlarına Uygun Kıyafet Seçimi

Pek çok tesettürlü kadının yaptığı yanlışlardan bir tanesi de, ileride kilo veririm düşüncesi ile dar kalıplara yönelmesi durumudur. Bu dar kalıpların tercih edilmesi de, insanları rahatsız ettiği gibi, oldukça çirkin de bir giyim tarzı oluşmasına da sebep olabiliyor.

Bunun karşıtı olan haller de olduğundan dolayı büyük bedenlerin tercih edilmesi durumudur. Bu durum da giysinin son derece salaş şekilde durmasına neden olacaktır. Uygun beden tipinin seçimi, kendine yakışanı bulup giyme, giyim keyfinin eğitimi neticesi olur.

Tesettür kıyafet, bilinçli yapılmış olan bir tercihtir ve bu kıyafet tarzı ile de fikrinizi yansıtmış olursunuz. Tesettür kıyafet giyen hanımlar dinin gösterdiği biçimde yaşamayı arzu ettiklerini açıkça belirtmiş oluyorlar. İslam dini kadına zarifliği, temizliği ve kibarlığı öğütlüyor.

Sizler de tesettür kıyafetlerini giyerken bunu yansıtmanızı tavsiye ediyoruz. Sınırları belirli olan bu kıyafet tarzında karmaşık ve birbirine aykırı olan desenler, çok uzaktan dahi görülebilecek parlaklığa sahip olan eşarplar tesettür giyim mantığına ters olarak nitelendirilebilir.

Yarım bir şıklık seçmek yerine doğal, sade, tesettür giyimin ilkelerine uygun bir biçimde giyinmek en büyük şıklık olarak nitelendirilebilir.

Eşarplar ile kulaklar ve boyun kapandığı için kolye, küpe gibi aksesuarlar da tesettür kıyafet tarzında kendine yer bulamıyor. Bileklik de kullanıldığı zaman çok göz önünde olan bir aksesuar olarak nitelendirmek doğru değil.

Aynı biçimde de saç bandı ya da taçlar veya renkli tokalar da eşarp üstüne takıldığı zaman kullanabilir durumda yer alıyor.

Şallarınızla ya da eşarbınızla renkli boneler tercih edip değişik bir görüntü sağlayabileceğinizi unutmayın. Çantalar, uzun şekildeki kolyeler, broşlar ve gerdanlıklar ise imdadınıza yetişiyor.

Tek renkli olmanın zarifliğini şık da bir broşla kombinlediğiniz zaman başka herhangi bir aksesuara ihtiyaca gerek yok.

Özellikle de bel kısımlarına takılan çantalar hem kemer görevi görmekte hem de aksesuarlarınızı ve eşyalarınızı taşımanıza yardımcı oluyor.

Kemerler de genel olarak dökümlü takıldığı için çok şık ve kendi fiziğinizi düzgün gösterecek aksesuarlar arasında yer alır. Güneş gözlükleri de kombini tamamlamak için mevsim fark etmeden de tercih edilebilen aksesuarlar arasında yer alır.

Tesettür Giyimde Şık Olma Tüyoları Sık Sorulan Sorular

Tesettür giyimde en çok sorulan sorulardan biri ne tür ürünlere dikkat edileceğidir. Buna elbette ki eşarp yanıtı verebiliriz.

Kombinde yer alan diğer bütün parçaları eşarba göre şekillendirmeniz gerektiği durumunu söylesek yanlış olmaz.

Tesettür giyim tarzının olmazsa olmaz eşyalarından bir tanesi olan eşarplarda seçeceğiniz renkleri, hangi kumaş çeşidinde takacağınızı, aksesuarlarınızı etkilemesinin mümkün olacağından eşarp seçiminin önemi oldukça fazla oluyor.

Tesettür giyim tarzında genel şekilde elbise, etek modelleri tercih edilmesi gerekiyor. Tunikler ve uzun gömlekler tipleri de son zamanların tercih edilen parçaları arasında yer alıyor. Tunik ve pantolon şıklığı da özellikle iş hayatındaki kadınlarca tercih ediliyor.

Tunik, topuklu ayakkabı ve pantolon ve üstünüze giydiğiniz uzun yelekler ile hem boyunuz uzun gibi görünecek hem de oldukça güzel görüneceksiniz.

Siyah üstüne pembe renk tonuna sahip olan çiçek desenli A kesim eteklerin üstüne de beyaz bir gömlek, üstüne de fuşya renk tonundaki bir eşarp ya da şal atmak, bebe mavisi çantanız ve ayakkabınız ile günlük hayatta yerinizi alıyorsunuz.

Spor tesettür giyim stilinden de bahsetmeden olmaz. Üstünüze alacağınız uzun, kot yeleklerle; mevsimine göre trençkotla eşofman takımınız güzel bir biçimde uyum yakalayabilir.

Spor ayakkabı ve şal taktıktan sonra bir de sırt çantası ile hem rahat hem de şık olabilirsiniz. Tesettür giyimin en ciddi ögelerinden bir tanesi de salaş bir giyim çeşidi olmasıdır. Bu sebeple de üstünüze yapışan giysiler yerine dökümlü ve bol giysiler tercih etmeniz gerekir.

Dökümlü giysiler tercih edecek olsanız bile beden şeklinizi ve ayrıca da boyunuzu da göz ardı etmemelisiniz. Bütün bunlara göre de giyinmeniz önerilir. Sizi gerçekte olduğundan daha kısa gösteren ya da kilolu gösteren kesim tiplerinde, uzunlukta giysilerden de kaçınmak gerekiyor.

Kendinize güvenin ve günlük modunuz ne şekilde ise ve nasıl görünmeyi seviyorsanız o stilde giyinmeniz sizler için en iyisi olacaktır. Önemli olan şey ise kombininizi dağıtan parçaları kullanmamak.

Sonuç

Sonuç olarak söylemek gerekirse tesettürlü bayanların için aslında oldukça fazla giysi seçeneği vardır. Bu anlamda bu seçenekleri doğru şekilde bulmak her zaman mümkün olmayabilir.

Bu anlamda He-qa sitesini ziyaret ederek siz de en iyi tesettür kombinlerini bulabilirsiniz. Siteden yardım alarak tesettür kombinlerini en iyi şekilde yakalayabilirsiniz. Ayrıca tesettürde beden seçimi gibi konularda da yardım almanız mümkün olur. Bu anlamda site pek çok yarar sağlıyor.

Bu anlamda He-qa sitesi tesettür giyim dendiği zaman ülkemizde akla gelen en iyi sitelerden biridir. Yalnızca tesettür giyim değil diğer giyim türlerinde de ürünler barındırıyor. Ancak özellikle de tesettür beden seçimi gibi konularda büyük yardımcı oluyor.

Sık Sorulan Sorular

S Kaç Beden Oluyor?

Tesettür beden seçimi tesettürlü bayanlar için büyük önem taşıyan konular arasında yer alıyor. Kıyafetlerde kullanılan standartlara bakıldığı zaman Avrupa ile ABD arasında çeşitli farklar vardır.

Biz ise zaman zaman Avrupa standartlarını kullanırken zaman zaman da ABD standartlarını kullanıyoruz. Bu anlamda tam bir kesinlik söz konusu değildir. Aslında iki şey de aynı şeyi ifade ediyor ancak adlandırma farklı.

Bu anlamda sayı olarak bildiğimiz yani mesela 48 beden dediğimiz şey aslında Avrupa standartlarında beden ölçüsüdür. S ise yani small ise aslında ABD standartlarında bir beden ölçüsüdür. Bu bilgileri bilmeden s kaç beden oluyor gibi soruları doğru bir biçimde yanıtlamak da mümkün değildir. Bu bilgileri verdikten sonra artık s kaç beden oluyor sorusu da daha rahat bir biçimde cevaplanabilir.

Bu anlamda bakıldığı zaman beden ölçülerinin aynı zamanda göğüs, bel, basen ve iç boya göre de değiştiğini söylemek de mümkün.

Bu anlamda Avrupa standartlarında 26 ile 36 arasında kalan bölge ABD standart sisteminde S’ye yani small birimine karşılık gelir. 24 ile 34 arası ise bazen XS olarak nitelendirilebilir.

Bu anlamda ABD ile Avrupa standart birimleri arasında kesin bir doğruluk bulunmaz. Bu nedenle de s kaç beden oluyor sorusuna 26 ile 36 arasında bir yerlerde yer alıyor şeklinde yanıtlamak en doğru sonuç olacaktır.

Bu şekilde bakıldığı zaman S beden giyen kadınlar aslında en az kilolu ve en ince beden yapısına sahip olan bayanlardır.

Göğüs ölçüsü göğsünüzün en geniş yerini dolaşarak ölçebilirsiniz. Elinizi belinize koyduğunuzda etrafını dolandığınız ölçü bel ölçünüzdür. Basen mezurayı kalça çevresine koyduktan sonra basen çevresinin ölçülmesidir. İç bacak boyu ise en üst çatal kemiği noktasından bilek kemiği noktasına kadar ölçüm yapılmasıdır.

M Kaç Beden Oluyor?

M ise İngilizcede medium anlamına gelen bir kelimedir. Bu kelime de dilimize orta, ortalama gibi çevrilebilir. Bu anlamda ortalama birinin bedeninin anlaşılması gereklidir.

M beden tipine bakıldığı zaman ise 28 ile 38 beden arasında yer aldığını söylemek mümkündür. M bedenin ölçülerine baktığımız zaman ise göğüste 90, belde 74, basende 98, iç boyda ise 86 santimetre kadar olduğu söylenebilir. Bu ölçüler yaklaşık bir değer olup tam bir değer de söylemek yanlış olur.

Yine de medium beden demek aslında ortalama birinin bedenini anlatır. Bu anlamda çoğu kişinin bu beden tipini giyebileceği anlamına geliyor.

L Kaç Beden Oluyor?

L bedenin de kaç beden olduğu herkes tarafından soruluyor. Large kelimesinin baş harfi olan L bedenli giysiler daha kilolu ve beden ölçüleri daha fazla olan kişiler tarafından kullanılıyor.

Bu anlamda herkes tarafından tercih edilmeyen ve daha kilolu kişiler tarafından tercih edilen L beden ölçüsünün XL ve XXL gibi daha kilolu kişiler için de versiyonları vardır. Bu versiyonları kullananlar oldukça nadir olup en kilolu olan kişiler tarafından tercih edilebilir.

Bu anlamda bakıldığı zaman L beden biriminin 30 ile 40 arasında yer alan bir beden ölçüsü olduğu söylenebilir. Bu anlamda göğüste 94, belde 78, basende 102, iç boyda ise 86 santimetre kadar bir genişliğe sahip olduğu söylenebilir.

Daha önceden de söylendiği gibi ölçüler yaklaşık olup çeşitli saplamalar da olabilir. Bu anlamda burada yer alan beden ölçülerinde kesin bir yere varmak mümkün değildir. Yine de yaklaşık olarak bu değerlere sahip olduğu anlaşılabilir.

Bunun haricinde beden değerli 5XL’ye kadar gider. Bu beden ölçü birimini kullanan pek fazla insan olmasa da yine de kullanılır. Bu anlamda beden ölçüleri XS’den başlayarak 5XL’ye kadar gider. Toplamda da dokuz tane ana beden ölçüsünden bahsetmek mümkündür.

Daha fazla içerik için -> https://esrakeskindemir.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu