Moda

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modern giyim dünyasında kapalı kadınlar tarafından tercih edilen ‘Tesettür giyim’ modası hem İslam’a uygun giyinmeyi hem de şıklığı yakalamayı sağlıyor. Birbirinden farklı ve kaliteli parçalara sahip olan tesettür kombinleri, günlük zarafetin en iyi şekilde yakalanmasına neden oluyor.

Her giyimde olduğu gibi tesettür kombinlerinde de dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar vardır. Tesettür kombini yapan kadınlar eğer pantolon giymeyi tercih ediyorlarsa, pantolonun üzerine mutlaka uzun bir şeyler tercih etmelidirler. Kış aylarında tesettür kabanlar gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Aksesuarlarda tesettür kombinleri en iyi şekilde ortaya çıkartan parçalardır. Bileklik, kemer ve ayakkabılar her daim tesettür kombine uygun olmalıdır. Tercih edilecek olan aksesuarların renkleri mutlaka kombindeki parçaların renkleriyle uyumlu olmalıdır.

Tesettür Takım Nasıl Kombinlenir?

Tesettür giyimde en çok tercih edilen ürünlerden olan tesettür takım hiç şüphesiz günlük zarafeti en iyi şekilde yakalayan ürünlerdendir. Tesettür takımın nasıl kombinlenmesi gerektiği de birçok kadın tarafından merak ediliyor. Ayrıca bu doğrultu üzerinde birçok yanlışlarda yapılıyor.

Tesettür takım tercihi olan kadınların özellikle kış aylarında takımın rengine uygun kabanları tercih etmeleri gerekiyor. Kombini tamamlamak için baş örtüsü veya şal takılması gerekiyor. Tercih edilecek olan şal ya da baş örtüsünün renklerinin takımla uyuşması gerekiyor.

Aksesuar seçimi de tesettür takımlar için oldukça büyük önem arz eder. Tesettür takım kombinleri yapılırken aksesuarlar tamamlayıcı rolü oynarlar. Çanta, ayakkabı, bileklik ve kolyenin takıma uygun olması gerekir. Tesettür takımda kolye görülmeyeceği için takım üzerine takılmalıdır. Ayrıca kemer tercihi de takıma göre yapılmalıdır.

Tesettür Takımda Aksesuar Seçimi

Aksesuarlar tesettür elbise modellerinde tamamlayıcı rolünü üstlenirler. Kombini ortaya çıkarmak için birkaç dokunuş yaparak, aksesuarlar sayesinde kombin öne çıkartılabilir. Aksesuar olarak; ayakkabı, çanta, takı ve kemer ön plana çıkar. Bu aksesuarların seçiminde renklerin önemi oldukça büyüktür. Her zaman kombine uygun renklerdeki aksesuarlar tercih edilmelidir.

Şallarda aksesuar olarak tesettür kombinlerin tamamlanmasına vesile olur. Açık renkte tesettür takım giyecek olan kişilerin, takıma uygun renkteki şalı kullanmaları gerekiyor. Genel olarak tercih edilen şal ile çantanın renkleri de birbirine uyumlu olduğu vakit kombin ön plana çıkacaktır. Bileklik gibi aksesuarlar da tesettür takımlarının vazgeçilmez ürünleridir. Açık renklerdeki takım modellerine her zaman koyu renklerdeki takılar güzel durur.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Tesettür giyim kombini yapılırken birkaç yanlış göz ardı ediliyor. Bu yanlışların minimuma düşürülmesi ya da ortadan kaldırılması tesettür kombinini daha şık bir şekilde gösterecektir. En başta yapılan hatalar arasında Bonesiz eşarp bağlamak geliyor. Bonesiz bir şekilde eşarp bağlama işlemi yapıldığında, sık sık eşarpların bozulduğu gözlemleniyor. Bozulan eşarplar ise kombinlerin daha kötü görünmesine neden olacaktır.

İkinci bir yanlış ise oldukça parlak renklerin tercihidir. Parlak bir tesettür kombininde çirkin görüntüler kaçınılmazdır. Ayrıca parlak kombinlerde aksesuarlarda geri planda durmaya başlar. Aksesuarların güzel olması bu alanda hiçbir fayda sağlamaz. Parlak bir renge sahip olan tesettür kombininde aksesuarlar hiçbir işe yaramaz. Genel olarak tesettür giyimde parlak renklerden uzak durup daha sade parçalar tercih edilmelidir.

Tesettür giyimde aşırı makyajın yapılması da doğru bir davranış değildir. Kombin ne kadar güzel olursa olsun aşırı makyajın bulunduğu yüz kombini geri plana atacaktır. İnsanların odak noktasında olan yüz, kombini her daim yansıtır. Aşırı makyajla kaplı olan yüz, kombini kötü gösterecektir. Tıpkı parlak renkler gibi parlak yüzde kombini çirkin göstermeye neden olur.

En çok yapılan hatalardan birisi de dar ve çok kısa giyinmektir. Tesettür giyimde kısa giyinmek zaten doğru değildir. Bunun yanı sıra birde dar giyinmek hiç doğru değildir. Bu yanlışlar kişilerin kombinlerinin son derece kötü durmasına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı tesettür giyim kombinleri yapan kişilerin dar ve kısa giyim ürünlerinden uzak durmaları gerekiyor.

Tesettür Takım Nasıl Giyilmelidir?

Tesettür takım giyilirken hem şıklık yakalanmalı hem de vücut hatları belli edilmemelidir. Bu sebepten dolayı kişilerin vücut hatlarını belli eden takım parçalarından uzak durmaları gerekiyor. Tesettür takım giyilirken mutlaka takımın iç kısmına, takımın rengine uygun olan parça tercih edilmelidir. Ayrıca ayakkabı seçiminin de takıma uygun olması gerekir.

Çanta, ayakkabı ve şalın takım rengine eşdeğer olmasında fayda var. Tesettür takım kahverengi ise bu renk tonuna uygun bir şal tercih edilmelidir. Hemen hemen şal rengine uygun olacak ayakkabı ve çantanın da kombine dahil edilmesi gerekir. Tesettür takımda şıklığı yakalamak isteyen herkesin birbirine uygun olan renkleri tercih etmelerinde fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu